Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - Aspen Leaf Challenge
Location/Date - 8-28/29-04 -- Sterling, CO (SCen)
Contest Director(s) - Rick Bobbitt

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Mike Jones; Judges: Kent Taylor, Rick Bobbitt, Al Gordon, Bob Buckley, Bob Freeman
450 450 450 1350
1 Randy Whitson Wichita, KS Decathalon N53818 367.87 318.90 353.03 1039.80 77.02%
2 Kate Whitson Wichita, KS Decathalon N53818 323.57 322.47 367.90 1013.94 75.11%
3 Rosalind Jones 12 Ft. Collins, CO Piper J3 Cub N127JP 333.11 340.93 326.67 1000.71 74.13%
Sportsman
Chief: Rosalind Jones; Judges: Gerry Zimmerman, Clyde Cable, Al Gordon, Kent Taylor, Dj Molny, Louellen Blum
1260 1260 1260 3780
1 Jake Schmidt 12 Windsor, CO Pitts S1S N11PJ 950.04 1032.98 1025.33 3008.35 79.59%
2 Ted Brewer 12 Monument, CO Pitts S-1C N3961K 977.54 1001.54 986.47 2965.55 78.45%
3 Dennis Whitmer 12 Golden, CO Yak55M N55MY 961.22 1001.12 980.74 2943.08 77.86%
4 Earl Allen 12 Broomfield, CO Sukhoi SU 29 N55SU 684.86 692.52 711.52 2088.90 55.26%
Intermediate
Chief: Rosalind Jones; Judges: Kent Taylor, Rick Bobbitt, Al Gordon, Bob Buckley, Bob Freeman
1970 1980 1580 5530
1 Clyde Cable 12 Eaton, CO Rebel 200 N910CC 1660.89 1674.57 1252.06 4587.52 82.96%
2 DJ Molny 12 Lone Tree, CO Extra 300L N133DF 1553.30 1686.97 1227.85 4468.12 80.80%
3 GM Zimmerman 12 Brighton, CO Rebel 300 N1GZ 1609.81 1610.40 1168.27 4388.48 79.36%
4 Glen Marshman 12 Lafayette, CO Pitts SIS N45TS 1561.90 1657.05 1137.90 4356.85 78.79%
5 Lloyd Stoops 12 Boulder, CO Sukhoi 26 N25SU 1402.79 1674.71 1208.42 4285.92 77.50%
6 John Blum 12 Broomfield, CO Edge 540 N540WC 1568.77 1457.12 1168.50 4194.39 75.85%
7 Geoff Slingsby Rapid City, SD Pitts S2B N60823 1557.57 1585.69 1025.36 4168.62 75.38%
8 Paul Reader 12 Ft. Collins, CO Extra 300L N13PR 1596.45 1672.29 762.26 4031.00 72.89%
9 Tom Edwards 12 Westminster, CO Stevens Acro N129JP 1590.87 1406.14 965.39 3962.40 71.65%
Advanced
Chief: Rosalind Jones; Judges: Jerry Zimmerman, Clyde Cable, Al Gordon, Kent Taylor, Dj Molny, Gerry Zimmerman, Louellen Blum
2410 3120 2840 8370
1 Bob Freeman 12 Longmont, CO Giles G200 N200GZ 2008.37 2677.99 2097.93 6784.29 81.05%
2 Bill Connor 12 Boulder, CO Edge 540 N540WC 1852.29 2475.66 2081.16 6409.11 76.57%
3 Rick Bobbitt 12 Parker, CO Sukhoi 29 N92CG 1781.00 2542.05 1865.85 6188.90 73.94%
4 Mike Jones 12 Ft. Collins, CO Giles 200 N621M 1768.27 2167.66 1321.80 5257.73 62.82%
5 Rick Basiliere 12 Berthoud, CO Sukhoi 29 N55SU 1024.51 2065.12 1220.29 4309.92 51.49%
6 Klein Gilhausen 12 Bozeman, MT Sukhoi SU-31 N69SU 1595.55 2131.37 564.42 4291.34 51.27%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: