Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - 2004 Beaver State Regional
Location/Date - Aug. 27-28, 2004 -- Pendleton, OR (NW)
Contest Director(s) - Greg Howard

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Jennifer Haglund; Judges: Lew Shattuck, Mike Mulcahy, Russ Davidson, Annmarie Smith, Vicki Cruse
450 450 450 1350
1 Bryan Gore Richland, WA Citabria N7546F 354.00 352.70 355.90 1062.60 78.71%
2 Robert Harris 77 McMinnville, OR Yak 52 N552M 351.00 366.70 0.00 717.70 53.16%
Sportsman
Chief: Jennifer Haglund; Judges: Lew Shattuck, Mike Mulcahy, Russ Davidson, Ann Marie Smith, Vicki Cruse, Annmarie Smith
1260 1260 1260 3780
1 Bill Allen 67 Mountlake Terrace, WA Pitts S1S N53RC 1052.71 1058.06 1058.26 3169.03 83.84%
2 Doug Burr 38 San Jose, CA EA200 N525 1062.74 1075.50 907.02 3045.26 80.56%
3 Al Laurie 77 Vancouver, WA Decathalon N5026B 994.14 1033.56 1017.28 3044.98 80.56%
4 John Smutny 67 Kirkland, WA CE II N16EE 771.76 908.06 992.52 2672.34 70.70%
Intermediate
Chief: Jennifer Haglund; Judges: Lew Shattuck, Doug Sowder, Robert Toppel, Russ Davidson
1970 1980 1580 5530
1 Todd Whitmer 38 San Jose, CA Edge 540T N540TW 1696.67 1738.00 1361.52 4796.19 86.73%
2 M. Andrejewski 69 PGH, PA Pitts S2C N64LB 1715.56 1706.93 1321.69 4744.18 85.79%
3 John Pierson Bellevue, WA Zlin 50LS N250LS 1568.87 1669.19 1265.00 4503.06 81.43%
4 Royden Heays Vancouver, BC Yak 55M NCGRED 1580.66 1680.00 1157.50 4418.16 79.89%
5 Larry Howard 67 Greenacres, WA Pitts S-1-11 N12PU 1294.59 1673.01 1233.32 4200.92 75.97%
6 Mike Mulcahy 67 Burien, WA Pitts S1T N723MS 0.00 1670.94 1079.30 2750.24 49.73%
Advanced
Chief: Jennifer Haglund; Judges: Lew Shattuck, Mike Mulcahy, Larry Howard, Norm Dewitt, Vicky Cruse, Russ Davidson, Vicki Cruse
2410 3120 2840 8370
1 Doug Sowder 67 Spokane, WA Pitts S2B N49335 2046.51 2727.34 2318.41 7092.26 84.73%
2 Dick Colliander 67 Newman Lake, WA Pitts 1S1 N161V 2073.53 2746.38 2170.16 6990.07 83.51%
3 John Coffey 67 Lynnwood, WA Yak 55M N55XK 1618.56 2774.20 2298.75 6691.51 79.95%
4 David (Mac) Engh 67 Langley, WA Pitts S1S N262PD 2003.50 2686.42 1991.78 6681.70 79.83%
5 Terry Burch 67 Arlington, WA Zlin 50 N50ZL 1940.88 2646.57 1686.76 6274.21 74.96%
6 Renny Price 77 Tualaton, OR SU-29 N699SU 1853.50 2558.55 1220.80 5632.85 67.30%
Unlimited
Chief: Jennifer Haglund; Judges: Lew Shattack, Doug Sowder, Robert Toppel, Mike Mulcahy, Russ Davidson, Lew Shattuck
3190 4460 4010 11660
1 Greg Howard 77 Portland, OR G200 N97GH 2813.96 4208.20 3342.76 10364.92 88.89%
2 Vicki Cruse 38 Santa Paula, CA Edge 540 N111CD 2559.67 4087.05 2700.12 9346.84 80.16%
3 Ann Marie Smith 67 Seattle, WA Edge 540 N90567 2429.25 3574.78 2794.59 8798.62 75.46%
4 Norm DeWitt 77 Atherton, CA Edge 540 N9ND 2674.23 3221.91 2739.23 8635.37 74.06%
5 Jerzy Strzyz Calgary, AB SU-26MX N3472J 2572.89 3238.21 2520.70 8331.80 71.46%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: