Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - Gulf Coast Regional
Location/Date - September 4-6, 2004-- Edna, TX (SCen)
Contest Director(s) - Jim Smolen

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: *; Judges: Janet Fitzke, Mike Rinker, Bubba Vidrine, Debby Rihn-Harvey, Dan Clark, Kurt Haukhol, Tim Carter
450 450 450 1350
1 Bryan Butler Pitts S-2B N52TW 384.07 379.34 380.76 1144.17 84.75%
2 Ryan Patry Decathlon N992RS 370.14 370.07 340.01 1080.22 80.02%
3 Allen Masters Decathlon N992RS 347.52 324.18 338.39 1010.09 74.82%
Sportsman
Chief: *; Judges: Jim Smolen, Klayton Kirkland, Bud Judy, Lynne Stoltenberg, John Harlan, Julia Wood, Neil Griffin, Don Peterson, Kurt Haukhol
1260 1260 1260 3780
1 D.R. Bales 1036.20 1074.61 1013.41 3124.22 82.65%
2 John Watkins 1000.73 1021.71 1051.25 3073.69 81.31%
3 David Kimball 887.42 949.20 889.51 2726.13 72.12%
4 Marc Connolly 688.64 991.84 998.90 2679.38 70.88%
5 Tim Carter 902.84 863.43 911.86 2678.13 70.85%
6 Peter Toung 324.41 730.65 702.01 1757.07 46.48%
Intermediate
Chief: *; Judges: Janet Fitzke, Mike Rinker, Bubba Vidrine, Debby Rihn-Harvey, Dan Clark, Kurt Haukhol, Tim Carter
1970 1980 1560 5510
1 Bud Judy Judy Monosport N666BJ 1654.14 1685.54 1328.22 4667.90 84.72%
2 Jim Smolen Pitts N14JK 1645.70 1666.11 1311.06 4622.87 83.90%
3 Neil Griffin Pitts S-2B N245JH 1690.31 1618.47 1275.53 4584.31 83.20%
4 John Harlan Pitts N205JH 1620.06 1647.96 1254.08 4522.10 82.07%
5 Jeff Stoltenberg Pitts S-2B N52TW 1569.37 1647.17 1159.66 4376.20 79.42%
Advanced
Chief: *; Judges: Janet Fitzke, Mike Rinker, Bubba Vidrine, Debby Rihn-Harvey, Dan Clark, Kurt Haukhol, Tim Carter
2410 3120 2790 8320
1 Don Peterson Zlin 50 N50ZA 1943.99 2596.43 2107.71 6648.13 79.91%
2 Pat Clark Pitts N396PC 2009.48 2586.26 2040.94 6636.68 79.77%
3 Klayton Kirkland Pitts N690AB 1972.54 2405.92 1940.92 6319.38 75.95%
4 Kelly Adams Pitts N58CT 1879.34 2503.41 1876.72 6259.47 75.23%
5 Julia Wood Pitts S-2B N597TJ 1951.92 2683.71 1608.97 6244.60 75.06%
6 Lynn Heffley Sukhoi SU-26 N606SU 1592.99 2524.66 1867.44 5985.09 71.94%
Unlimited
Chief: *; Judges: Jim Smolen, Klayton Kirkland, Bud Judy, Lynne Stoltenberg, John Harlan, Julia Wood, Neil Griffin, Kurt Haukhol
3190 4460 3950 11600
1 Dan Clark 2862.81 4284.68 3205.38 10352.87 89.25%
2 Debby Rihn-Harvey 2660.09 4206.15 3225.26 10091.50 87.00%
3 Zach Heffley 2671.72 3970.75 3191.98 9834.45 84.78%
4 Bubba Vidrine 2533.40 3926.82 2976.07 9436.29 81.35%
5 Janet Fitzke 2384.64 4059.16 2924.44 9368.24 80.76%
6 Mike Rinker 2410.56 3865.08 3040.05 9315.69 80.31%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: