Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - 2004 Lone Star Aerobatic Championship
Location/Date - June 4-6, 2004 - Grayson County, TX (SCen)
Contest Director(s) - Mark Jacobson

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Don Peterson / Scott Poehlmann; Judges: Hector Ramirez, Robert Stark, Julia Wood
450 450 900
1 Lynne Stoltenberg 25 31354 Brenham, TX Pitts S-2B N52TW 369.37 385.39 754.76 83.86%
2 Bryan Butler 31891 Brenham, TX Pitts S-2B N52TW 343.37 372.20 715.57 79.51%
3 Andres Katz 24 31556 Dallas, TX Zlin 50L N7774Z 319.69 330.44 650.13 72.24%
Sportsman
Chief: Don Peterson / Scott Poehlmann; Judges: Hector Ramirez, Robert Stark, Julia Wood
1260 1260 1260 3780
1 A.J. Hefel 23752 Derby, KS Laser N93UK 1091.39 1102.33 1117.78 3311.50 87.61%
2 Randy Reed 24 24693 Plainview, TX Christen Eagle N53BH 1042.83 1091.67 1070.06 3204.56 84.78%
3 D.R. Bales 24 31291 Granbury, TX Extra 200 N811PM 1039.69 1067.91 1081.87 3189.47 84.38%
4 John Watkins 24 14636 Denton, TX Pitts S-1C N356LR 1041.10 1082.09 1016.69 3139.88 83.07%
5 Dick Smart 59 3610 Verden, OK Pitts S-1S N159DS 987.75 1047.74 1023.38 3058.87 80.92%
6 Ron Barson 24 26010 Allen, TX Pitts S-2S N69BB 1062.49 779.55 1048.41 2890.45 76.47%
7 Dan Newton 10 30528 Tulsa, OK Pitts S-1S N200MS 967.29 1024.88 0.00 1992.17 52.70%
Intermediate
Chief: Bob Stark; Judges: Dan Clark, Laurie Ramirez, Hector Ramirez
1970 1980 1550 5500
1 Mark Jacobson 24 24463 Russton, TX Pitts S-2B N597TJ 1610.84 1683.24 1297.08 4591.16 83.48%
2 Kate Kyer 24 23207 McKinney, TX Pitts S-2B N916 1543.15 1656.09 1294.27 4493.51 81.70%
3 Bud Judy 24 339 Granbury, TX Judy Monosport N666BJ 1496.86 1637.15 1208.44 4342.45 78.95%
4 Jeff Stoltenberg 25 30996 Brenham, TX Pitts S-2B N52TW 1630.11 1627.41 929.93 4187.45 76.14%
5 Jeffery Poehlmann 107 22861 Austin, TX Sukhoi SU-29 N329SU 1619.41 1465.59 1063.40 4148.40 75.43%
6 Scott Poehlmann 107 25179 Austin, TX Sukhoi SU-29 N329SU 1457.72 1202.20 1275.21 3935.13 71.55%
7 Neil Griffin 24511 Dyer, TN Pitts S-2B N245JH 664.29 1596.98 1260.64 3521.91 64.03%
Advanced
Chief: Dan Clark; Judges: Lynne Stoltenberg, Randy Reed, B. J. Boyle, Debby Rihn-Harvey
2410 3120 2870 8400
1 Hector Ramirez 23 18975 Huntsville, AL Extra 300L N497AF 1980.33 2644.09 2452.32 7076.74 84.25%
2 Julia Wood 24 23806 Slidell, TX Sukhoi SU-26 N6211X 1937.30 2686.87 2340.62 6964.79 82.91%
3 Don Peterson 107 16151 Midlothian, TX Zlin 50LA N50ZAy 2001.82 2594.45 2263.35 6859.62 81.66%
4 Jason Newburg 288 56374 Daytona Beach, FL Extra 230 N230X 1941.32 2561.68 2323.30 6826.30 81.27%
5 Robert Stark 23 18335 Boca Raton, FL Giles G-202 N202RD 1671.86 2647.39 2381.19 6700.44 79.77%
6 Klayton Kirkland 25 21243 Houston, TX Pitts S-1S N690AB 1948.84 2468.57 1959.16 6376.57 75.91%
7 Bobby Phillips 72 21543 Lake Charles, LA Extra 200 N24EX 1976.14 2205.86 1920.43 6102.43 72.65%
Unlimited
Chief: Bj Boyle; Judges: Bobby Phillips, Bud Judy, Neil Griffin
3190 4460 3850 11500
1 Debby Rihn-Harvey 25 6548 LaPorte, TX Cap 232 N232DD 2714.22 4067.23 3167.33 9948.78 86.51%
2 Dan Clark 25 10264 Houston, TX Patriot 300 N397DC 2763.40 4112.98 3034.61 9910.99 86.18%
3 Janet Fitzke 25 15224 LaPorte, TX Edge 540 N321JA 2474.13 4090.74 2916.82 9481.69 82.45%
4 Tony Wood 24 20897 Slidell, TX Sukhoi SU-26 N6211X 2555.33 3896.98 2333.84 8786.15 76.40%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: