Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - 2004 Rocky Mt Aero Challenge
Location/Date - May 29-30, 2004 -- Sterling CO (SCen)
Contest Director(s) - Clyde Cable

Version 1.18
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Michael Jones; Judges: K. Taylor, G. Zimmerman, R. Jones, M. Forney, Clanton
450 450 900
1 Kyle Plastino 12 Denver, CO Decathlon 53757 369.23 380.12 749.35 83.26%
2 Steve Mountain 80 Lincoln NE Pitts S1-S 79HB 356.36 346.12 702.48 78.05%
3 Len Schumacher Idaho Falls, ID Decathlon 53757 336.74 295.36 632.10 70.23%
Sportsman
Chief: Michael Jones; Judges: K. Taylor, G. Zimmerman, R. Jones, M. Forney, Clanton
1260 1260 2520
1 Greg Inman 12 Golden, CO OneDesign 181SD 1046.12 1017.12 2063.24 81.87%
2 Lou Ellen Blum 12 Broomfield, CO PittsS-2B 5337V 989.98 1038.16 2028.14 80.48%
3 Todd Therp Rigby, ID Pitts S2B 14LP 1007.09 988.60 1995.69 79.19%
4 Ted Brewer 12 Monument, CO Pitts S-1C 3961 966.74 980.52 1947.26 77.27%
5 Dennis Whitmer 12 Golden, CO YAK55M 55MY 953.55 978.11 1931.66 76.65%
6 Jake Schmidt 12 Windsor, CO Pitts 11P 917.77 986.44 1904.21 75.56%
7 Ross Sutcliffe 12 Erie, CO Decathalon 46CRM 913.60 917.34 1830.94 72.66%
8 Bob Newhall 12 Boulder, CO Decathlon 53757 771.81 905.39 1677.20 66.56%
9 W. Earl Allen 12 Broomfield, CO Pitts S-1E 88BS 108.58 938.47 1047.05 41.55%
Intermediate
Chief: Michael Jones; Judges: K. Taylor, G. Zimmerman, R. Jones, M. Forney, Clanton
1970 1980 3950
1 Clyde Cable 12 Eaton, CO Rebel 200 910CC 1614.39 1655.24 3269.63 82.78%
2 Lloyd Stoops 12 Boulder, CO Sukhoi 26 25SU 1592.07 1593.48 3185.55 80.65%
3 Paul Reader 12 Ft Collins, CO Extra 300L 13PR 1545.50 1623.54 3169.04 80.23%
4 Glen Marshman 12 Lafayette, CO Pitts SI-S 45TS 1567.24 1599.33 3166.57 80.17%
5 Jack Keiser 12 Santa Fe, NM Giles 202 202SF 1567.58 1566.00 3133.58 79.33%
6 John Blum 12 Broomfield, CO Pitts S2B 5337V 1531.54 1565.27 3096.81 78.40%
7 DJ Molny 12 Lone Tree, CO Extra300 133DF 1483.21 1582.31 3065.52 77.61%
8 Tom Edwards 12 Westminster, CO StvnsAcro 129JP 1413.77 1346.42 2760.19 69.88%
Advanced
Chief: Rosalind Jones; Judges: K. Taylor, G. Zimmerman, L. Blum, DJ Molny, C. Cable
2410 3120 5530
1 Bob Freeman 12 Longmont,CO Giles 200 200GZ 1766.46 2631.85 4398.31 79.54%
2 Rick Robbitt 12 Parker, CO Sukhoi 29 92CG 1704.22 2492.87 4197.09 75.90%
3 Mike Forney 12 Leadville, CO Pitts SIT 49306 1602.62 2456.34 4058.96 73.40%
4 Rob Ator 80 Lincoln, NE PittsS-1S 79HB 1707.58 2348.42 4056.00 73.35%
5 Harry Barr 80 Lincoln, NB DR107 95HB 738.97 2370.43 3109.40 56.23%
6 Mike Jones 12 Ft Collins, CO Giles 200 N621M 1705.37 0.00 1705.37 30.84%
Unlimited
Chief: Rosalind Jones; Judges: K. Taylor, G. Zimmerman, L. Blum, DJ Molny, C. Cable
3190 4460 7650
1 Jerzy Strzyz Calgary, AB Sukhoi 26 34727 2352.92 3346.91 5699.83 74.51%
2 Don Nelson 12 Aurora, CO Sukhoi 26 26DN 2356.31 3261.65 5617.96 73.44%
3 Chandy Clanton 80 Lincoln, NE Edge 540 26HB 2386.42 3204.26 5590.68 73.08%
4 Dick Bevington 12 Lyons, CO Staudacher 717GP 2013.73 3125.46 5139.19 67.18%
5 Rick Basiliere 12 Berthoud, CO Sukhoi-29 55SU 1852.20 2549.62 4401.82 57.54%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: