Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - 2004 SE Spring Aerobatic Contest (SE)
Location/Date - Hampton, GA -- May 21-22, 2004
Contest Director(s) - Phil Harcourt

Version 1.17
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Leonard Pace; Judges: Liza Weaver, Fred Weaver, Charlie Harrison, Steve Haslup, Kevin Campbell
450 450 450 1350
1 Tim Walter 3 Atlanta, GA Pitts S2B N87WY 373.80 371.61 356.32 1101.73 81.61%
2 Sidney Fleming 3 Cumming, GA Pitts S2B N87WY 289.48 351.00 367.28 1007.76 74.65%
3 Chris Rudd Cairo, GA Decathlon N5029K 340.36 230.72 385.39 956.47 70.85%
4 Vance White 3 Panama City, FL Decathlon N5029K 260.59 277.61 332.48 870.68 64.49%
5 Joyce Crow 3 Newnan, GA Decthlon N5029K 329.18 183.01 298.05 810.24 60.02%
Sportsman
Chief: Charlie Harrison; Judges: Steve Johnson, Paul Logue, Hector Ramirez, Lori Ramirez, Rick Porter, Paul Eslich, Jeanie Miller, Jeannie Miller
1260 1260 1260 3780
1 Joe Haycraft 23 Owensboro, KY Pitts S1S N427RD 1059.81 1072.66 1080.35 3212.82 85.00%
2 Paul Lopez 23 Tampa, FL Pitts S1T N614GT 1064.77 1040.92 1036.28 3141.97 83.12%
3 Gary Wakefield 3 Norcross, GA Decathlon N5029K 1014.12 1046.60 1065.74 3126.46 82.71%
4 Steve Haslup 3 Lawrenceville, GA Atlantis II N867ST 998.31 1060.22 1021.46 3079.99 81.48%
5 Ken Appezzato 3 Columbus, MS Pitts S2B N51GF 967.46 991.17 1024.49 2983.12 78.92%
6 Wink Moore 3 Fayetteville, GA Pitts S1S N371WS 989.92 913.48 998.26 2901.66 76.76%
7 Gordon Clement 3 Bucker Jungmann N1947G 885.18 980.92 836.98 2703.08 71.51%
8 Cullen Underwood Canton, GA Sukhoi SU-29 N29CU 767.55 788.97 1059.62 2616.14 69.21%
9 Rick Whitlock 3 Lilburn, GA SP-95 N96LP 1020.79 0.00 1052.25 2073.04 54.84%
Intermediate
Chief: Charlie Harrison; Judges: Steve Johnson, Paul Logue, Hector Ramirez, Lori Ramirez, Rick Porter, Paul Eslich, Jeanie Miller
1970 1980 1550 5500
1 Kevin Campbell 89 Ocala, FL Pitts S2C N119PS 1652.08 1696.27 1328.15 4676.50 85.03%
2 Marty Flournoy 3 Columbus, GA Pitts S1S N457CF 1577.39 1643.34 1186.61 4407.34 80.13%
3 Glynn Frets Gainesville, GA One Design N44GF 1502.71 1571.02 1167.84 4241.57 77.12%
4 Greg Samples 3 N. Augusta, SC YAK 55 N55ZX 1605.98 746.98 1245.88 3598.84 65.43%
Advanced
Chief: Leonard Pace; Judges: Liza Weaver, Fred Weaver, Charlie Harrison, Steve Haslup, Kevin Campbell
2410 3120 2870 8400
1 Hector Ramirez 3 Huntsville, AL Extra 300L N497AF 2010.84 2713.76 2272.89 6997.49 83.30%
2 Jason Newburg 288 Daytona Beach, FL Extra N230X 1950.71 2569.79 2075.54 6596.04 78.52%
3 Rick Porter 3 Tucker, GA Extra 300L N244JT 1878.81 2487.02 2135.12 6500.95 77.39%
4 Steve Johnson 61 Nashville, TN Pitts S2B N487J 1885.74 2563.32 1925.62 6374.68 75.89%
5 Nathan Metzger 3 Atlanta, GA Extra 300 N244JT 1931.37 2528.13 1910.62 6370.12 75.83%
6 Bob Bond Knoxville, TN Pitts S2B N161PS 1873.93 2398.02 2001.00 6272.95 74.68%
7 Larry Reynolds 88 Ann Arbor, MI Staudacher S300 N112KG 1825.52 2578.06 1759.31 6162.89 73.37%
8 Phil Harcourt 3 Snellville, GA Extra 300 N319PH 1530.26 2535.67 2086.78 6152.71 73.25%
9 Michael Golan 288 Telaviv, Israel Extra 230 N230X 1677.59 2632.49 1757.33 6067.41 72.23%
10 Pete Eslick 89 Ocala, FL Sukhoi N31KX 1929.04 1985.55 1981.10 5895.69 70.19%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: