Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - 2004 Salem Regional
Location/Date - Jul 24-25, 2004 -- Salem, Il (MidAm)
Contest Director(s) - Bruce Ballew

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Jim Buckley; Judges: Jim Heinz, Giles Henderson, Roger Brown, Rob Hunter, Nott Wheeler
450 450
1 Reinhardt, Nick Carbondale, IL Decathlon N297AC 379.21 379.21 84.27%
2 Cooper, Brian 34 Cincinatti, OH Decathlon N87106 376.14 376.14 83.59%
3 Schuster, Joseph Carbondale, IL Decathlon N297AC 376.11 376.11 83.58%
4 Perman, Bill Wildwood, MO Pitts S-2A N28BT 365.91 365.91 81.31%
5 Dusel, Jason Carbondale, IL Decathlon N297AC 355.37 355.37 78.97%
Sportsman
Chief: Jim Klick; Judges: L. Ramirez, Giles Henderson, Ken Stevens, Cynthia Lyons, Bubba Vidrine, K. Stevens
1260 1260 2520
1 McLeod, Peter 78 Red Lake, ON Pitts S-2B NCGNWF 1141.76 1156.44 2298.20 91.20%
2 Haycraft, Joe 61 Owensboro, KY Pitts S-1S N427RD 1111.58 1148.40 2259.98 89.68%
3 Rybarczyk, Tom Carbondale, IL Decathlon N297AC 1083.10 1169.40 2252.50 89.38%
4 Bartlett, Doug 1 Cary, IL Sukhoi SU-29 N711SU 1116.06 1118.06 2234.12 88.66%
5 Hart, Bob 1 Mchenry, IL Extra 230 N694DH 1113.29 1119.03 2232.32 88.58%
6 Robinson, Caleb Carbondale, IL Decathlon N297AC 1100.65 1095.58 2196.23 87.15%
7 Wolfe, Randy 34 Butler, KY Eagle II N122JC 1088.59 1102.43 2191.02 86.95%
8 Penner, Gordon 34 Cincinnati, OH Decathlon N87106 1069.79 1113.56 2183.35 86.64%
9 Brown, Roger 61 Hernando, MS Eagle I N24EA 1068.44 1096.29 2164.73 85.90%
10 Wheeler, Nott 61 Cleveland, MS Decathlon N28NW 1088.46 1064.57 2153.03 85.44%
11 Hunter, Rob 78 Prior Lake, MN Extra 200 N97EX 1038.23 1110.96 2149.19 85.29%
12 Pichelman, Dan 78 Burnsville, MN Decathlon N843AC 1031.21 1100.43 2131.64 84.59%
13 Petersen, Chuck 1 Buffalo Grove, IL Staudacher N126RG 1077.11 1014.10 2091.21 82.98%
14 Heinz, James 61 St. Louis, MO Pitts S-2A N28BT 1040.07 1039.97 2080.04 82.54%
15 Walker, Chuck 88 Angola, IN Staudacher N252CW 926.40 1110.24 2036.64 80.82%
16 Babcock, Gary Lewistown, IL Decathlon N1207E 976.66 1039.80 2016.46 80.02%
17 Mepham, Bob 61 Wildwood, MO Pitts S-2A N28BT 990.23 1013.22 2003.45 79.50%
18 Register, Keith 3 Clarksville, TN Pitts S-1S N25LM 966.19 959.00 1925.19 76.40%
19 Beer, Dan 78 Hudson, WI Pitts S-1S N69DY 1020.59 896.17 1916.76 76.06%
20 Larkin, Edward 34 Covington, KY Eagle II N78E 935.36 937.18 1872.54 74.31%
21 Appezzato, Ken 3 Columbus, MS Pitts S-2B N51GF 674.25 1120.25 1794.50 71.21%
Intermediate
Chief: Loren Smith; Judges: Steve Johnson, H. Ramirez, Tom Adams, Mike Niccum, Linda Hamer, S. Johnson, T. Adams, M. Niccum, L. Hamer
1970 1980 3950
1 Smith, Brent 61 St. Peters, MO Pitts S-1S N60C 1742.31 1752.06 3494.37 88.47%
2 Griffin, Neil Dyer, TN Pitts S-2B N245JH 1683.15 1717.36 3400.51 86.09%
3 Granger, Jeff 34 Logansport, IN Extra 200 N149C 1617.94 1722.46 3340.40 84.57%
4 Hunter, Brett 34 Waynesville, OH Pitts S-2C N260BF 1617.83 1656.63 3274.46 82.90%
5 Ballew, Bruce 61 Balwin, MO Pitts S-2B N65PS 1673.52 1595.45 3268.97 82.76%
6 Messenger, Ashley 34 Alexandria, KY Eagle II N180MD 1619.99 1643.18 3263.17 82.61%
7 Bradt, Joseph Mukwonago, WI Decathlon N5051Q 1574.62 1648.50 3223.12 81.60%
8 Wakely, T. Joe Northfield, MN Pitts S-2B N616JW 1533.58 1409.74 2943.32 74.51%
9 Lyons, Cynthia 1 Naperville, IL Extra 200 N9PB 1396.38 1437.54 2833.92 71.74%
10 Buescher, Wayne Kenton, MI Pitts S-1S N120CA 1196.22 1507.96 2704.18 68.46%
11 Butts, Robert 88 Saline, MI Pitts S-1C N23ER 1093.70 1592.36 2686.06 68.00%
12 MacDonald, Richard 88 Brighton, MI Decathlon N88309 1302.77 1360.84 2663.61 67.43%
Advanced
Chief: Jim Buckley; Judges: Jim Heinz, Giles Henderson, Roger Brown, Rob Hunter, Nott Wheeler
2410 2410
1 Ramirez, Hector 3 Huntsville, AL Extra 300L N497AF 2112.66 2112.66 87.66%
2 Schacht, Phil 78 Minneapolis, MN Pitts S-1S N86DM 2078.32 2078.32 86.24%
3 Niccum, Mike 78 Webster, MN Extra 200 N2PU 2038.68 2038.68 84.59%
4 Smith, Loren 78 St. Paul, MN Panzl S-330 N330LS 2034.56 2034.56 84.42%
5 Reynolds, Larry Ann Arbor, MI Staudacher N112KG 2029.80 2029.80 84.22%
6 Wright, David Murfreesboro, TN Pitts S-2B N110PS 1959.21 1959.21 81.30%
7 Gusakov, Scott 88 Ann Arbor, MI Pitts S-2B N912ST 1949.22 1949.22 80.88%
8 Bond, Rob Knoxville, TN Pitts S-2B N161PS 1873.11 1873.11 77.72%
9 Johnson, Steve 61 Nashville, TN Pitts S-2B N487J 1833.76 1833.76 76.09%
10 Underwood, David 1 Napierville, IL Extra 200 N9PB 1749.45 1749.45 72.59%
11 Adams, Tom 23 Springfield, TN Pitts N58CT 1480.20 1480.20 61.42%
Unlimited
Chief: Loren Smith; Judges: Steve Johnson, H. Ramirez, Tom Adams, Mike Niccum, Linda Hamer, T. Adams
3190 4460 7650
1 Vidrin, Bubba 72 Lafayette, LA Sukhoi N309SU 2651.58 3480.39 6131.97 80.16%
2 Massman, Darrel 9 Ogdensburg, WI Panzl 330 N422DM 2476.55 3648.36 6124.91 80.06%
3 Rinker, Michael 61 Union City, TN Sukhoi SU-26 N125U 2553.21 3261.89 5815.10 76.01%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: