Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - 30th Annual Gold Cup (2004)
Location/Date - May 13-15, 2004 -- Apple Valley, CA (SW)
Contest Director(s) - Bill Park

Version 1.2
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Steve Cummings; Judges: Jim Peeples, Mickey O'Brien, Bill Bancroft, Diana Towne, Tom Myers
450 450 900
1 Conrad Nordquist Riverside, CA Cessna Aerobat N7951V 278.60 332.30 610.90 67.88%
2 Gray Brandt (P) 36 Santa Ana Heights Decathlon N161SA -408.70 -371.60 -780.30 -86.70%
Sportsman
Chief: Mike Steveson; Judges: Diana Towne, Reinaldo Beyer, Bill Bancroft, Jim Peeples, Mickey O'Brien, Randy Chestnut, Diane Towne, Rinaldo Beyer
1260 1260 1260 3780
1 Gray Brandt 36 Santa Ana Heights, CA Decathlon N161SA 1025.26 1125.23 1128.34 3278.83 86.74%
2 Jenner Knight 36 San Diego, CA Decathlon N313WF 1076.91 1089.03 1088.22 3254.16 86.09%
3 Bill Hill 36 Laguna Niguel, CA Decathlon N161SA 1054.61 1027.94 1100.79 3183.34 84.22%
4 Gary Meermans 49 Newport Beach, CA Extra 300 N300FU 1055.59 1062.14 1034.20 3151.93 83.38%
5 Stephane Nguyen 38 Santa Clara, CA Decathlon N411DW 1032.81 1056.39 1045.59 3134.79 82.93%
6 Randy Owens 36 Anaheim Hills, CA Extra 300L N30EX 882.74 1097.65 1092.89 3073.28 81.30%
7 Anne Benson 62 Flagstaff, AZ Decathlon N76KF 899.83 995.81 1016.48 2912.12 77.04%
8 Richard Stonehouse 49 Newport Beach, CA Extra 300 N300FU 1007.51 1065.47 0.00 2072.98 54.84%
9 Norman Manary Rialto, CA Pitts S-1E N83TX 1021.11 0.00 952.91 1974.02 52.22%
Intermediate
Chief: Tom Myers; Judges: Jim Nahom, Gary Meermans, Bill Hill, Mike Mangold, Marta Meyer, Bob Meyer, Peter Jensen
1970 1980 1370 5320
1 Bob Blackwood 26 Alta Sonoma, CA Pitts S-1S N288BB 1755.61 1682.74 1196.65 4635.00 87.12%
2 Reinaldo Beyer 36 Del Mar, CA Pitts S-2C N977R 1685.61 1728.09 1195.77 4609.47 86.64%
3 Malcolm Pond 49 Riverside, CA Edge N540SA 1674.26 1670.75 1142.52 4487.53 84.35%
4 Todd Whitmer 38 San Jose, CA Edge 540T N540TW 1644.59 1644.99 1180.60 4470.18 84.03%
5 Melissa Andrzejews 69 Prescott, AZ Pitts S-2C N64LB 1665.27 1695.26 1078.34 4438.87 83.44%
6 Bill Bancroft 36 Anaheim, CA Extra 300 N43DM 1660.63 1675.77 1093.45 4429.85 83.27%
7 Buck Cobb 38 Plymouth, CA Pitts S-1S N101HR 1595.66 1614.18 1161.58 4371.42 82.17%
8 David Hermance 49 Huntington Beach, CA Yak 55M N155DH 1494.65 1709.19 1144.87 4348.71 81.74%
9 Gil Tellier 49 West Hills, CA Pitts S-1S N339 1388.13 1738.18 1160.82 4287.13 80.59%
10 Scott Simmons 36 Palm Springs, CA Pitts S-2A N121GR 1631.26 1543.94 1016.82 4192.02 78.80%
11 Peter Jensen 38 San Jose, CA Pitts S-1S N99AK 1573.91 1466.62 0.00 3040.53 57.15%
Advanced
Chief: Jim Nahom; Judges: Peter Jensen, Norm Dewitt, Marta Meyer, Bob Meyer, Vicki Cruse
2410 3120 2610 8140
1 Jeffrey Boerboon 69 Scottsdale, CA Yak 55 N955SF 2039.47 2674.18 2022.12 6735.77 82.75%
2 Chris Huey 69 Mesa, AZ Staudacher S300 N540SE 2050.64 2675.49 1938.99 6665.12 81.88%
3 Steve Cummings 36 Corona, CA Pitts S-1T N113BB 1960.07 2556.36 1863.27 6379.70 78.37%
4 Mike Steveson 69 Scottsdale, AZ Sukhoi SU-31M N531MS 2033.30 2609.56 1655.80 6298.66 77.38%
5 Carl Liepold 69 Chandler, AZ Yak 55M N5MS 1894.16 2546.37 1798.65 6239.18 76.65%
6 Joe Kutschka 62 Oro Valley, AZ Yak 55M N202YA 1902.24 2460.72 1866.83 6229.79 76.53%
7 Tim Just 26 Victorville, CA Pitts S-2B N8061J 1682.30 2328.08 1786.09 5796.47 71.21%
8 Tom Applegate Atascadero, CA Eagle II N85SM 1863.95 2294.15 1630.34 5788.44 71.11%
9 Diana Towne 36 Lakeside, CA Extra 300 N42DT 1876.86 2187.17 1587.62 5651.65 69.43%
10 Tom Myers 38 Palo Alto, CA Stephens Akro N100SE 1613.50 2363.43 1662.29 5639.22 69.28%
11 Jim Peeples 36 Murrieta, CA Extra 300 N34JP 1843.39 2491.47 1046.27 5381.13 66.11%
12 Mickey O'Brien 49 Dana Point, CA Pitts S-2B N120PS 1604.79 2413.50 1170.80 5189.09 63.75%
13 Jacquie Warda 38 Danville, CA Pitts S-1T N77MN 1592.71 2295.46 449.65 4337.82 53.29%
Unlimited
Chief: Steve Cummings; Judges: Jim Peeples, Mickey O'Brien, Bill Bancroft, Diana Towne, Tom Myers
3190 4460 4120 11770
1 Mikhail Mamistov Tucson, AZ Sukhoi SU-31 N1 N30BW 2919.01 4351.12 3550.08 10820.21 91.93%
2 Bob Meyer 26 Tehachapi, CA G-300 N300NW 2726.42 4257.39 3510.75 10494.56 89.16%
3 Michael Racy 62 Tucson, AZ Sukhoi SU-31 N130BW 2667.18 4266.80 3330.30 10264.28 87.21%
4 Norm Dewitt 38 Atherton, CA Zivko Edge 540 N9ND 2674.85 3989.98 3326.62 9991.45 84.89%
5 Vicki Cruse 49 Santa Paula, CA Zivko Edge 540 N111CD 2458.36 4047.29 3318.24 9823.89 83.47%
6 Marta Meyer 26 Tehachapi, CA G-300 N300NW 2554.15 3908.34 3100.20 9562.69 81.25%
7 Allyson Lauck 38 Fairfield, CA Panzl S-330 N330TA 2582.16 3620.63 2468.54 8671.33 73.67%
4-Minute Free
Chief: Jim Nahom; Judges: Norm Dewitt, Jim Nahom, Vicki Cruse, Tom Myers, Peter Jensen
4000 4000
1 Mikhail Mamistov Tucson, AZ Sukhoi SU-31 N1 N30BW 3627.51 3627.51 90.69%
2 Michael Racy 62 Tucson, AZ Sukhoi SU-31 N130BW 3458.28 3458.28 86.46%
3 Bob Meyer 26 Tehachapi, CA G-300 N300NW 3344.29 3344.29 83.61%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: