Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - Midwest Aerobatic Cont
Location/Date - July 2-3, 2004 -- Seward, NE (SCen)
Contest Director(s) - Chandy Clanton

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Clyde Cable; Judges: Jessy Panzer, Doug Roth, Chandy Clanton, Lloyd Byerhof, John Morrisey, Debby Rihn
450 450
1 Scott Thompson Grand Forks, ND Decathlon N67ND 362.30 362.30 80.51%
2 Brad Hill Grand Forks, ND Decathlon N67ND 345.83 345.83 76.85%
3 Ryan Carlson Wichita, KS Decathlon N53818 332.08 332.08 73.80%
4 David Bigwood Grand Forks, ND Decathlon N67ND 322.35 322.35 71.63%
5 Randy Whitson Wichita, KS Decathlon N53818 316.29 316.29 70.29%
Sportsman
Chief: Clyde Cable; Judges: Jessy Panzer, Doug Roth, Chandy Clanton, Lloyd Byerhoff, John Morrisey, Debby Rihn
1260 1260
1 Peter McLeod Red Lake, Ontario CAN Pitts S-2B NCGNWF 1033.84 1033.84 82.05%
2 Doug Bartlett Cary, IL Sukhoi SU-29 N711SU 1015.64 1015.64 80.61%
3 Tony Sauerbrey Grand Forks, ND Decathlon N67ND 1005.04 1005.04 79.77%
4 Tom Gockowski Maplewood, MN Decathlon N67ND 960.06 960.06 76.20%
5 Mike Schmidt Lincoln, NE Pitts S-1S N29HB 943.92 943.92 74.91%
6 Earl Allen Broomfield, CO Pitts S-1E N88BS 911.96 911.96 72.38%
7 AJ Hefel Derby, KS Laser N93UK 883.04 883.04 70.08%
8 Mike Manzitto Lincoln, NE Extra 200 N134EE 782.77 782.77 62.12%
Intermediate
Chief: Roz Jones; Judges: Mike Forney, Mike Jones, Rob Ator, Phil Schact, Bob Freeman, Phil Schacht
1970 1970
1 Clyde Cable Eaton, CO Rebel 200 N910CC 1665.51 1665.51 84.54%
2 Brian Kaufman Daytona, FL Pitts S-2B NCGNWF 1611.06 1611.06 81.78%
3 Jessy Panzer Lincoln, NE One Design N95HB 1603.28 1603.28 81.38%
4 Paul Reader Ft Collins, CO Extra 300L N13PR 1562.07 1562.07 79.29%
5 Whitney Schmidt Lincoln, NE Extra 200 N134EE 1550.30 1550.30 78.70%
6 Glen Marshman Lafayette, CO Pitts S-1S N45TS 1550.19 1550.19 78.69%
7 Jim Piros Carlisle, IA Eagle II N31RR 1524.96 1524.96 77.41%
8 Joe Wakely Northfield, MN Pitts S-2B N616JW 1512.46 1512.46 76.77%
9 Tom Claps Wichita, KS Pitts S-2A N42XX 1465.74 1465.74 74.40%
10 Paul Muhle Columbus, NE One Design N515PM 1418.37 1418.37 72.00%
11 Todd Whitmer San Jose, CA Edge 540 N540TW 1321.30 1321.30 67.07%
Advanced
Chief: Roz Jones; Judges: John Morrissey, Doug Roth, Norm Dewitt, Vicki Cruse, Lloyd Byerhoff, Dick Bevington
2410 2410
1 Bob Freeman Longmont, CO Giles G-200 N200GZ 2002.97 2002.97 83.11%
2 Rob Ator Lincoln, NE Pitts S-1S N79HB 1962.01 1962.01 81.41%
3 Phil Schacht Minneapolis, MN Pitts S-1S N86DM 1890.27 1890.27 78.43%
4 Mike Forney Leadville, CO Pitts S-1T N49306 1875.61 1875.61 77.83%
5 Danny Harper Phoenix, AZ Pitts S-2C N86PS 1860.96 1860.96 77.22%
6 Mike Jones Ft Collins, CO Giles G-200 N621M 1805.81 1805.81 74.93%
7 Edwardo Fabiano Brasilia, DF One Design N95HB 1726.58 1726.58 71.64%
8 Harry Barr Lincoln, NE One Design N95HB 1601.42 1601.42 66.45%
Unlimited
Chief: Clyde Cable; Judges: Mike Forney, Bob Freeman, Rob Ator, Mike Jones, John Morrissey
3190 3190
1 Debby Rihn LaPorte, TX CAP 232 N232DD 2530.90 2530.90 79.34%
2 Chandy Clanton Lincoln, NE Edge 540 N26HB 2491.53 2491.53 78.10%
3 Norm DeWitt Atherton, CA Edge 540 N9ND 2487.88 2487.88 77.99%
4 Doug Roth Lincoln, NE Staudacher N5405R 2322.69 2322.69 72.81%
5 Richard Bevington Lyons, CO Staudacher N717GP 2183.80 2183.80 68.46%
6 Vicki Cruse Santa Paula, CA Edge 540 N111CD 1724.23 1724.23 54.05%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: