Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - Sebring 50th Aerobatic
Location/Date - Oct. 14-16th, 2004
Contest Director(s) - Bob Stark

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Primary
Chief: Hector Ramirez; Judges: Matti Mecklin, Roy Meyers, Pete Eslick, Tom Adams, Pat Anderson
450 450 900
1 Jon Holzman 288 Daytona Beach, FL Pitts S2B N260AB 406.81 398.42 805.23 89.47%
2 Lanham Straus 288 Daytona Beach FL Pitts S2B N260AB 378.92 383.94 762.86 84.76%
3 Tyler Coleman 288 Daytona Beach, FL Pitts S2B N260AB 365.87 381.29 747.16 83.02%
4 Ted Van Slyck 288 Elgin, IL Pitts S2B N260AB 366.44 361.79 728.23 80.91%
5 James Hosmer 288 Daytona Beach, FL Pitts S2B N260AB 354.01 365.64 719.65 79.96%
6 Joe Hudak 288 Marco Island, FL Pitts S2B N260AB 330.24 336.85 667.09 74.12%
7 Matthew Myers 288 Williamsport, PA Pitts S2B N260AB 274.29 357.56 631.85 70.21%
Sportsman
Chief: Steve Hill; Judges: Fred Weaver, Jerry Guy, Tom Bittle, Jim Alsip, Charlie Harrison
1260 1260 2520
1 Paul Lopez 23 Tampa, FL Pitts S1T N614GT 1126.09 1102.90 2228.99 88.45%
2 Joe Haycraft 23 Owensboro, KY Pitts S1S N427RD 1089.67 1128.48 2218.15 88.02%
3 Jim Wells 52 Lansing NY Pitts S2B N260PS 1120.64 1076.41 2197.05 87.18%
4 Joe Brinker 23 Jupiter, FL CAP10B N151NA 1086.00 1091.29 2177.29 86.40%
5 Greg Woods 23 Englewood, FL Decathlon N721AC 1043.03 1069.46 2112.49 83.83%
6 Larry Fletcher 288 Tampa, FL Pitts S2B N260AB 1079.57 1003.70 2083.27 82.67%
7 Michael Luszcz 23 Oldsmar, FL Pitts S2B N877UP 998.89 1079.92 2078.81 82.49%
8 Tom Reedy 23 Winter Garden, FL Eagle N37845 1038.44 1035.60 2074.04 82.30%
9 Devon Pym 288 Port Orange, FL Pitts S2B N260AB 1026.96 1027.20 2054.16 81.51%
10 Fred Whitsitt 23 Homestead, FL Pitts S2B N514BD 1029.32 965.89 1995.21 79.18%
11 Erica Anderson 288 Port Orange FL Pitts S1T N49319 942.23 1038.64 1980.87 78.61%
12 Rick Caldwell Indian Harbour, FL One Design N137RC 974.98 956.46 1931.44 76.64%
13 Ed Haywood Valrico FL Decathlon N1190E 995.09 929.80 1924.89 76.38%
14 Stephen Sinclair 23 Palm Beach Gardens FL Laser 230 N77LW 969.00 952.99 1921.99 76.27%
15 Denny Jones 23 Boynton Beach, FL Giles 202 N202WG 961.37 948.32 1909.69 75.78%
16 Bob Frost 23 Boca Raton, FL Pitts S2B N877UP 955.63 953.19 1908.82 75.75%
17 Gerd Muehlbauer 23 Deland, FL Pitts S2B N877UP 918.72 932.05 1850.77 73.44%
18 John McKinney Indian Harbor Beach FL Pitts S2A N8063 959.31 861.47 1820.78 72.25%
19 Pete Toung 25 Woodlands, TX Decathlon N19BY 833.48 932.88 1766.36 70.09%
20 Stanley Moye 3 Albany, GA Pitts S1S N39MR 684.56 1049.31 1733.87 68.80%
21 David Kimball 25 Houston, TX Decathlon N19BY 962.26 691.11 1653.37 65.61%
Intermediate
Chief: Tom Bittle; Judges: Steve Hill, Bob Gordon, Jim Wells, Gary Soud, Charlie Harrison, Phil Schacht, Pete Eslick
1970 1980 1550 5500
1 Brian Kaufman 288 Daytona Beach, FL Pitts S2B N260AB 1690.82 1734.93 1322.04 4747.79 86.32%
2 Dean Meredith 23 Boyton Beach, FL Giles 202 N202WZ 1668.44 1676.90 1281.98 4627.32 84.13%
3 Greg Bruyn 288 Port Orange, FL Pitts S2B N260AB 1629.36 1686.53 1295.58 4611.47 83.84%
4 Kevin Campbell 89 Ocala, FL Pitts S2C N119PS 1565.96 1762.52 1272.41 4600.89 83.65%
5 Ren Nitzsche 23 Winter Garden, FL Extra 300L N285A 1695.03 1610.97 1293.18 4599.18 83.62%
6 Fred Dixon 23 Naples, FL Pitts S1S N29JL 1576.93 1686.07 1331.56 4594.56 83.54%
7 Alex Bruhn 23 Naples, FL Staudacher S300 N540GS 1667.42 1638.73 1210.63 4516.78 82.12%
8 Jerry Guy 23 LaBelle, FL Pitts S1T N65AG 1602.43 1663.46 1197.24 4463.13 81.15%
9 Marty Flournoy Columbos, GA Pitts S1 N457CF 1593.65 1537.38 1234.70 4365.73 79.38%
10 Dale Evans 37 Miami, FL Acroduster II N750X 1363.39 1508.93 1113.59 3985.91 72.47%
11 Bill Dearman 23 Miami, FL Pitts S2B N514BD 1167.90 1217.64 1196.13 3581.67 65.12%
12 Jim Alsip 23 Indian Town, FL Pitts S1S N56SP 93.58 1349.52 1119.61 2562.71 46.59%
Advanced
Chief: Charlie Harrison; Judges: Tom Bittle, Gary Soud, Jerry Guy, Jim Wells, Kevin Campbell, Matti Mecklin
2410 3120 2790 8320
1 Bob Stark 23 mBoca Raton, FL Giles 202 N202RD 2058.39 0.00 2423.31 4481.70 53.87%
2 Hector Ramirez 23 Huntsville, AL Extra 300L N497AF 2074.12 0.00 2292.02 4366.14 52.48%
3 Jason Newburg 288 Daytona, FL Sukhoi SU-26 N605SU 1785.21 0.00 2331.74 4116.95 49.48%
4 Tom Adams 23 Springfield, TN Pitts S1T N58CT 1881.56 0.00 2151.97 4033.53 48.48%
5 Roy Meyers 23 Naples, FL Extra 300S N321VF 1948.48 0.00 2043.63 3992.11 47.98%
6 Mike Mays 23 Boynton Beach, FL Extra 300S N65EX 1841.74 0.00 2085.63 3927.37 47.20%
7 Michael Golan Tel Aviv, Israel Extra 300S N9JX 1975.01 0.00 1772.67 3747.68 45.04%
8 Phil Schacht 266 Daytona Beach, FL Pitts S1S N86DM 2010.90 0.00 1715.40 3726.30 44.79%
9 Pete Eslick 89 Ocala, FL Sukhoi SU-31 N31KX 1883.69 0.00 0.00 1883.69 22.64%
Unlimited
Chief: Hector Ramirez; Judges: Fred Weaver, Charlie Harrison, Tom Adams, Pete Eslick, Roy Meyers, Matti Mecklin, Pat Anderson, Tom Bittle
3190 4460 3500 11150
1 Goody Thomas Rock Hill, SC Sukhoi SU-31 N131GT 2604.04 4027.36 2711.74 9343.14 83.79%
2 Alan Bush 23 Stuart, FL Velox N131SB 2530.79 3927.76 2588.71 9047.26 81.14%
3 Hubie Tolson 23 New Bern, NC Suhkoi SU-26M2 N24SU 2610.50 3917.62 2462.23 8990.35 80.63%
4 Bob Gordon Pittsford, NY Extra 300S N540BG 2229.84 2150.10 1218.90 5598.84 50.21%
4-Minute Free
Chief: Hector Ramirez; Judges: Kevin Campbell, Tom Adams, Pat Anderson, Charlie Harrison, Steve Hill
4000 4000
1 Goody Thomas Rock Hill, SC Sukhoi SU-31 N131GT 3581.50 3581.50 89.54%
2 Hubie Tolson 23 New Bern, NC Suhkoi SU-26M2 N24SU 3396.74 3396.74 84.92%
3 Alan Bush 23 Stuart, FL Velox N131SB 3051.53 3051.53 76.29%
4 Bob Gordon Pittsford, NY Extra 300S N540BG 2814.95 2814.95 70.37%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: