Official Results and Final Standings

   IAC Scoring System  --  Version 04




Contest - Tequila Cup 2004
Location/Date - November 5 - 6, 2004
Contest Director(s) - Maryiln Holland

Version 1.22
   Pilot Ch Address Aircraft Type N-Number Known Free Unknown TBLP Total % PP
Sportsman
Chief: Brian Howard; Judges: Pete Eslick, Kathi Gibbs, Charlie Tecuwsen, Brian Cheesboro, Jeff Boerboon, Jim Dornberger, Bob Peters
1260 1260 1260 3780
1 Jason Resop 69 Chandler, AZ Great Lakes N6247L 1051.57 1067.11 1043.58 3162.26 83.66%
2 Tom Rhodes 24 Dallas, TX Extra 200 N58EX 985.96 1064.98 1082.25 3133.19 82.89%
3 Howard Judd Rosamond, CA Giles G-202 N94AX 1008.69 1012.32 994.34 3015.35 79.77%
4 Howard Kirker 38 Fremont, CA Great Lakes N3817F 1043.63 845.28 1001.48 2890.39 76.47%
5 Dave Kujawa 69 Chandler, AZ Great Lakes N6247L 943.89 958.73 978.54 2881.16 76.22%
6 Anne Benson 62 Flagstaff, AZ Decathalon N76KF 928.20 897.90 944.60 2770.70 73.30%
7 George Ross 69 Cave Creek, AZ Decathlon N79AC 989.68 892.89 879.22 2761.79 73.06%
8 James S Hanke 62 Sierra Vista, AZ Skybolt N326GS 0.00 834.72 834.89 1669.61 44.17%
Intermediate
Chief: Brian Howard; Judges: Pete Eslick, Kathi Gibbs, Charlie Tecuwsen, Brian Cheesboro, Jeff Boerboon, Jim Dorberger, Jim Dornberger, Charlie Teeuwsen, Bob Peters
1970 1980 1420 5370
1 Chris Nehls 69 Scottsdale/AZ Pitts S-2B N5351N 1623.43 1661.99 1188.16 4473.58 83.31%
2 Malcomb Pond 49 Riverside/CA Edge 540 N540SA 1643.38 1618.21 1189.58 4451.17 82.89%
3 Jack Keiser 47 Santa Fe/NM Sukhoi SU-26 N92SU 1555.73 1575.57 1105.74 4237.04 78.90%
4 Chuck Graves 69 Phoenix/AZ Pitts S2B N5351K 1486.31 1579.51 1148.14 4213.96 78.47%
5 John D Pierson 67 Bellevue/WA ZLINn50LS N250LS 1340.82 1409.92 1006.69 3757.43 69.97%
6 John Van Hooten 69 Chandler/AZ Pitts S-2B N5351N 1618.20 560.23 1041.41 3219.84 59.96%
Advanced
Chief: Brian Howard; Judges: Bill Mcintyre, Jim Dornberger, Malcolm Pond, Chris Nehls, Bob Peters, Malcomb Pond
2410 3120 2830 8360
1 Chris Huey 69 Mesa/AZ Staudacher N540SE 1996.47 2711.85 2280.44 6988.76 83.60%
2 Robbie L Gibbs 69 Phoenix/AZ Extra 230 N2306A 2037.40 2642.98 1937.23 6617.61 79.16%
3 Joe Kutschka 62 Oro Valley/AZ YAK 55M N202YA 1822.96 2507.38 2028.79 6359.13 76.07%
4 Pete Eslick 62 Ocola/FL Sukhoi Su-31 N31CY 1914.85 2591.92 1795.81 6302.58 75.39%
5 Gary Dawson Santa Fe/NM Edge N13ZE 1941.34 2319.80 1476.70 5737.84 68.63%
6 Jacquie Warda 62 Danville/CA Pitts S-1T N77MN 1426.18 2469.91 1274.80 5170.89 61.85%
Unlimited
Chief: Brian Howard; Judges: Bill Mcintyre, Jim Dornberger, Malcomb Pond, Chris Nehls, Bob Peters
3190 4460 4180 11830
1 Vladimir Popov 62 Smolensk/SM Sukhoi SU-31 N31CY 2709.78 3994.49 3320.65 10024.92 84.74%
2 Michael M Racy 62 Tucson/AZ Sukhoi Su-31 N310BW 2691.06 3989.27 3229.84 9910.17 83.77%
3 Bill Parker 62 Sandpoint/ID Sukhoi SU-31 N31CY 2363.00 3807.95 2900.85 9071.80 76.68%
4 Jeff Boerboon 69 Scottsdale/AZ YAK 55M N955SF 2483.14 3664.46 2565.58 8713.18 73.65%
5 Ann Marie Smith 62 Seattle/WA Edge540 N90567 2249.02 3042.02 2387.16 7678.20 64.90%
(P) - flew for achievement award (patch) only

Placing Key:
1st Place
             
2nd Place
             
3rd Place
             

Site Maintained by: George Norris & Jan Markham
Space Provided by: